Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aikido


http://www.erlink.cz/klik/VWJRcgVh

 

Aikido velmi významně ovlivnil styl zvaný daitoryu aikijutsu, který vznikl v Japonsku už v 9. století. Původně se toto umění předávalo pouze mezi členy jednoho ze samurajských rodů. První, kdo daitoryu aikijutsu prezentoval veřejnosti byl samuraj Sokaku Taked, který ho V roce 1905 začal vyučovat na ostrově Hokkaido. Takeda byl skutečný válečník, který byl vždy ve střehu a nikdy nejedl jiná jídla, než ty, které mu připravil jeho žák. Připisuje se mu také založení skupiny Jakuza, což byli samurajové přeměněné na gangstery.
Jedním z Takedových žáků byl také pozdější zakladatel aikida - Morihei Ueshiba, který v té době působil na ostrově Hokkaido jako vůdce skupiny osadníků se zaměřením na těžbu dřeva. Ueshiba si aikijutsu osvojil a upravoval si ho ke svému osobnímu duchovnímu a tělesnému rozvoji. Další ovlivnění stylu nastalo v době, kdy Ueshiba ve svých 36 letech propadl náboženské sektě Omoto-kyo. Prvky bojového umění daitoryu aikijutsu a náboženství Omoto-kyo Ueshiba spojil a vytvořil vlastní systém aiki-džúdžucu, které později přetransformoval na aiki-budo (rozdíl mezi džucu a do je v tom, že styly džucu jsou zaměřeny na skutečný boj v protivníkem, kdežto styly do jsou zaměřeny na formování osobnosti). Během druhé světové války se Ueshiba zaměřil na hlubší studium náboženství Omoto-kyo a V roce 1942 přišel s definitivní podobou dnešního aikida jako duševní disciplínou.
Ve stylu aikido neexistují sportovní disciplíny, ve kterých by se cvičenci mohli poměřit. A tak cvičení v aikido se přenáší na řízené nácviky,ve kterých si cvičenci vylepšují pohybové a pádové prvky systému, nejrůznější pákové chvaty, které využívají minimální potřebné energie k maximálnímu účinku. Cvičenci aikida se však zaměřují na posilování vlastní vnitřní energie a využívají energie soupeře ke zmaření jeho útoku.
Vzhledem k tomu, že cvičení aikido se zakládá především na přesných a ladných obranných pohybech a vzhledem k nebezpečnosti některých obranných technik se prvky aikido dají velmi těžko nacvičovat proti maximálně rychlému a důraznému útoku. Proto v Japonsku vznikly další paralelní druhy k aikido a to především styl Jošin a styl Tomiky. Jošin má silně praktický aspekt reality boje, zatímco Tomiki se dělí na sebeobranu a sportovní aplikaci.
Do Evropy se aikido dostalo přes Francii před třiceti lety. U nás se s prvními kontakty s aikido setkáváme až v sedmdesátých letech. Teprve v roce 1980 byly prvky aikida oficiálně zařazeny do vysokoškolské výuky FTVS. První veřejná ukázka a trénink aikida proběhly v Praze v roce 1986 pod vedením Giorgio Veneriho z Itálie (5. DAN). Pokus založit první celostátní organizaci aikido v naší zemi byl učiněn v roce 1990 na základě aktivit oddílu TJ Spoje Praha, tehdy organizace sdružovala 9 oddílů. V současné době je nejvyšším orgánem Česká asociace aikido ČAA), která je členem mezinárodní organizace aikido (IAF)

 

Komentáře

Přehled komentářů

AIKIDO 4ever

(Hacked-san, 3. 3. 2010 12:12)

Já dělam Aikido a pripada mi to nej. bojový sport co existuje. Nenamáháte se staci vam partahů a nepritel je znehybněn . Akorát škoda že v Aikidu nejsou závody Aikido uz dělám asi 5let a mam 1dan a zkoušel jsem jiu-jitsu a karate a nic z toho se nevyrovná aikidu :-)

Re: AIKIDO 4ever

(radek, 26. 3. 2012 17:40)

ahoj zacal jsem delat aikido je mi 37 let a je to super cviceni snad mi to pujde

Re: AIKIDO 4ever

(rrrr, 3. 9. 2012 15:47)

akido je sračka

Re: Re: AIKIDO 4ever

(aikido, 5. 11. 2012 18:24)

Hele kdybs sel smemnou do zapasu tak te zlamu jestli tije 16 nebo 20 dal sem 26 letiho chlapa dal sem ho na zem za 2sekundi a tebe bych udelal natebe chvat a tak te zlomim a ezte stebou slehnu ozem :) se koukni na youtube a dej si aikido fight :) ti blbecku

Re: Re: AIKIDO 4ever

(monika, 15. 9. 2015 19:45)

nerozumíš tomu.dej se na šachy.

Názor

(Lares, 10. 1. 2013 16:30)

Já myslim,že aikido je nejlepší bojové umění.Když to člověk vážně už ovládá skolí protivníka aniž by se spotil.Tomu říkám umění,takže nějaký negativní kecy tady jsou stejně k ničemu.Komu se aikido nelíbí jeho věc,ale je to moje nej bojové umění.

aikido

(aikido, 5. 11. 2012 18:21)

Lidi delam aikido 6let delam to od 6 a jemi 12 umim dobre chvaty skusim to jiu- jitsu a udelat to zmichat to aikido a jiu jitsu mozna budu dobry a lamacky umim 3 jedno loket zlamu to umim pak celou ruku a pak a rameno ja treba protivnika vemu za zapesti pak druhou rukou dam ruku na rameno pak chytnu ho vzadu na rameno a kricm ho pak vemu treba priklad pravou nohu a podkopnu ho :)

37 ?

(???, 3. 9. 2012 15:48)

ve 37 se toho moc nenaucis nejlepsi je zacit v 7-8

tony jaa

(rrrr, 3. 9. 2012 15:45)

tony jaa je lepsi nes bruce lee

chvalenie

(palo pompa, 27. 3. 2012 17:07)

bruce lee je lepsi ako ong bak chuck noris jet li atjk JE NAJLEPSI

Re: chvalenie

(for Chvalenie, 6. 4. 2012 22:54)

tak zaprvé se nauč psát , zadruhé proti Bruce Leeovi nemá šanci nikdo , měl nejrychlejší kopy , když Chuck Norris kopl tak bruce měl minimálně 20kopů za sebou , navíc Bruce učil Chucka ...

saa

(bruce lee, 24. 4. 2009 16:00)

bruce lee je muj vzor je to mrte typek

hm...

(HelHule.Bambule@seznam.cz, 26. 2. 2008 10:29)

teda tos ďál sám...?