Jdi na obsah Jdi na menu
 


Judo

Judo neboli jemná cesta je mnoho staletí staré bojové umění pochazející z Japonska. Jako první zavedlo systém barevných pásků k odlišení technických stupňů.

Džudo bychom v současné době zařadili spíše mezi bojové sporty než bojová umění. Už jeho vznik totiž nebyl spojen s bojem, ale s tělovýchovným cvičením. Zakladatelem džuda je Jigoro Kano, který sestavil vlastní systém technik z japonských bojových umění a sebeobrany feudálního věku. Tento nově vzniklý systém měl zlepšovat posilování těla a udržovat ho zdravé. Systém byl určen pro muže i ženy v každém věku a měl být využíván i ke sportovním zápasům. Kano si však původně nepřál, aby v džudu dominovala sportovní hlediska. Džudo bylo původně vyváženým systémem tělesné výchovy, sebeobrany a soutěže.

Kano při sestavování systému džuda vycházel z džúdžu-cu. Džúdžu-cu je souborný název pro četné styly boje, které si nebyly podobné v technice ani na pohled. Je to kolektivní název pro nejrůznější druhy bojových umění a zahrnuje metody kopů, úderů, použití kolen, házení, škrcení, blokování kloubů, používání některých zbraní a svazování nepřítele. Jednotlivé systémy, kterých bylo oficiálně doloženo 725, však vždy zdůrazňují pouze jeden nebo dva aspekty. Největší rozvoj džúdžucu se datuje od konce 17. do poloviny 19. století. Souběžně se vytvářely dva různé styly. První obsahoval všechny bojové prvky a používal se v bojích a válečných konfliktech. Druhou formou bylo takzvané estetické džúdžucu. To se odchýlilo od svého původního záměru (boje) a soustředilo se spíše na precizní provádění technik. Porážka protivníka se stala prostým předváděním lepších výkonů. Tato forma byla ve svém vzniku často kritizována. Bylo jí vytýkáno, že se uchyluje ke studiu toho, co není ve skutečném boji potřebné. Přesto se tato forma začala čím dál více rozvíjet, a to především v době, kdy v Japonsku zavládl mír. Třída tradičních bojovníků začala postupně slábnout a vymírat. Někteří z nich se přizpůsobili novému trendu a začali vyučovat koncepci estetického předvádění technik. Džúdžucu se tak postupně stalo veřejnou zábavou s komerčním zaměřením.

Jigoro Kano, který byl jedním z žáků slavného učitele džúdžucu Totsuka, vytvořil ke konci minulého století syntetický systém tréninkových technik házení, chytání, atemi a resuscitace, vytvořených z některých stylů džúdžucu (Kano vycházel především ze stylů sumo, Kitó, Tenšinšinjo rjú a tradiční sebeobrany). Svůj nový styl postavil na dvou základních principech - seirjoku zenjó (Princip nejlepšího využití tělesné i duševní energie) a džita kjóei (princip vzájemného prospěchu). V roce 1882 shromáždil Kano v chrámu Ejšodži v Tokiu prvních deset džudistů a položil tak základy školy Džudo-Kódókan (škola pro nácvik cesty). Tohoto nového stylu si velmi rychle povšimnl německý lékař dr. Erwin Balz, který v letech 1876-1905 učil na Císařské univerzitě v Tokiu a doporučil japonskému ministerstvu pro tělovýchovu, aby podporovalo džudo jako prostředek utužování těla. V roce 1886 způsobil rozruch pozoruhodný úspěch družstva Džudo-Kódókan v zápase proti družstvu džúdžucu. Úspěchy džudistů i osobnost učitele Kana zapříčinila velký zájem o džudo. Když byl tento nový druh bojového sportu uznán japonskou vládou, obsahoval 47 technik džuda a 15 chvatů sebeobrany.

Kano v džudu vyvinul zcela unikátní systém technických stupňů - pásků, který později převzala většina bojových sportů. Džudo rozlišuje 5 žákovských stupňů (kyu): žlutý, oranžový, zelený, modrý a hnědý pásek, a 10 mistrovských stupňů (DAN): černý a červenobílý pásek. Tréninky džuda se provádí v dódžó (tělocvična pro japonská bojová umění) a jednotlivé nácviky se nacvičují na tatami (speciální žíněnky, které byly původně vyráběny z rýžové slámy). Džudo se zaměřuje na nácvik 1. Ukemi - techniky pádů, 2. Nagewaza - technika porazů (sem patří akce prováděné v postoji a akce prováděné z postoje do lehu), 3. Katamewaza - techniky znehybnění (sem patří držení, páčení a škrcení), 4. Atemi - využití útoků na citlivá místa soupeře v sebeobraně.

Džudo se hlásí k tradiční japonské kultuře a filozofii a znamená "chápat tělem" či "učit se cítěním". Základním principem džuda je také "vítězit ustupováním". Doslovný překlad názvu džudo se ve většině publikací uvádí jako "Jemná cesta" (džú - jemný, dó - cesta). Jiné publikace však upozorňují na to, že význam znaku džú je spíše "poddajný", "adaptabilní" nebo "harmonický". Název jemná cesta tedy nelze chápat jako bojové umění nevyužívající síly. "Jemnost" v názvu bojového sportu džudo by měla být spíše chápána jako "flexibilita" ve významu, že se mysl i tělo adaptují na situaci a uzpůsobují ji ve prospěch toho, kdo tuto metodu využívá.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Judo

(Franta, 2. 1. 2009 18:31)

Ahoj všem Judistům!!! Judo je samozřejmě nádherný sport a dělám ho s přestávkami již spoustu let. Mám 2.kyu (modrý pás). Ale jako žák jsem měl spoustu úspěchů na všech krajských přeborech vždycky jedno z prvních třech míst. S přibývajícím věkem jsem méně trénoval a dnes již dělám JUDO jen rekreačně , ale cvičím pravidelně. Chtěl bych se jen vyjádřit k jedné věci. Mně se moc nelíbí vaše řeči o páscích. Co je to za hloupost, že nezáleží na barvě pásku? My co jsme s JUDEM začínali daleko dříve, jsme měli vždy nějaký cíl. Jako např. úspěchy na závodech a i barva pásku s tím souvisela. Hlavně dokud jste mladí tak máte mít cíl něčeho dosáhnout a ne se jen naučit trochu prát. Můj názor je: chtít cvičit, vyhrávat a úměrně k umu každého z vás odpáskovat. Ale názor, že chodím na judo už tři nebo více let a mám stále jen žlutý pásek je OK tak s tím já osobně nesouhlasím. Je to samozřejmě jen můj názor a nikomu z vás ho nenutím ale já když jsem udělal lepší pásek tak to pro mě bylo prostě něco nádherného a cítil jsem, že jsem zase postoupil o krok dál ke svému cíli. A ten byl hodně vysoko. Bohužel se mi nepovedlo docílit všeho co jsem si vysnil, ale nelituji ani jediné minuty, které jsem na judu strávil.

Re: Judo

(emental, 24. 10. 2015 17:23)

Mám stejnej názor :D

judo je na hovno

(borec, 3. 9. 2012 15:39)

judo je pekne na hovno

Re: judo je na hovno

(Fantomas, 5. 12. 2012 9:40)

ty seš na hovno ! ;) nevydržel bysi ani jeden trening koblížku ;)

Re: judo je na hovno

(david, 25. 10. 2014 13:04)

zajime proc lezes na starnky juda pokud rikša je je na hovno si fakt debilek

Re: judo je na hovno

(emental, 24. 10. 2015 17:20)

Ty jsi jen ubožák co ani pořádně neví co judo je.

Odpoved

(Admin - Peltonen, 2. 1. 2009 21:03)

Taky zalezi na barve pasku , ale nekdo muze mit napr. stesti ze jen tak projde na nakej lepsi pasek a pritom treba skoro nic nemusi umet .. myslim si ze to bylo takhle mysleno ;) ..

JUDO

(kikina, 15. 1. 2008 20:38)

judo je podle me bozi sport...budu ted nekdy delat zkousky na 4/5 kyu...v judu se da najit spoustu novych pratel i neco vic...:-) doporucuji to vsem vekovym kategoriim at uz dospelim nebo detem ,je to fakt super..

JUDO

(kikinka, 15. 1. 2008 20:33)

JUDO

(ADÉLA, 29. 12. 2007 18:36)

MOC RÁDA BYCH SEM SE NAUČILA JUDO. MÁ KAMARÁDKA CHODÍ NA JUDO A MOC SE JÍ TAM LÍBÍ NĚKDY CHODÍ I ZMLÁCENÁ ALE MÁ SESTU 8 LETOU A ZMLÁTÍ I MĚ I KDYŽ JE MI 10 LET MOC VÁS OBDIVUJI adélka trnková ze4.b

judo

(Zůza, 18. 11. 2007 13:49)

Já jsem taky holka a chodim na judo je to úplně normální.

judo

(Elis, 31. 10. 2007 17:42)

Ahoj lidičky. Já chodim do juda něco málo přes rok, mám žlutej a je to prostě super sport!:) A holky na judo chodí. A kolik :)Já si taky myslim, že je jedno, kolik máte kyu. Hlavně že to umíte a že vás to baví, ne? Mějte se :)

judo

(dajinka, 28. 9. 2007 19:04)

jmenuji se Daniela Slezáková a chodim na judo klub Broumov.je to tam moc fajn.jsem tam jenom dva týdny.mam taky kymuno a to je fakt moc pohodlný.muj spolužák říkal že holky nechodí na judo.holek tam je nejmín šest . já jsem šestá.jinak tam máme jen samí kluci.je mi osum a chodim do 3.b.máma mi nedovolila abych chodila na judo ale pak jsem ji nakonec přesvědčila že judo je dobrej sport.

judo

(Vítek, 27. 9. 2007 22:08)

já dělám judo už sedm let a něco za tu dobu jsem dosáhl teprve zelenýho pásku a jsem za to rád větší ani nechci protože opravdu záleží na technice a ne na barvě pásku pásek by se měl dělat až tehdy kdy ste opravdu dobří a zvládáte technyky aby ste náhodou neudělali ostudu tomu pásku třeba kdyby ste měli oranžovej a porazil by vás bílej no nic tak se mějte

----------------

(Maxximus, 24. 9. 2007 12:54)

Taky delam judo, asi 2 a pul roku, mam zlutej a do mesice bych mel delat oranzovej, uz se tesim!!! :-)

kaprgs@cze.nl

(Rene Grouls, 21. 9. 2007 0:32)

Look at http://www.judo-snijders.nl for more than 600 judo-video's categorized

SKRTIC

(Tomas, 8. 9. 2007 18:58)

Chodil sem na JUDO asi 5let mam zelenej pasek a chci v tom pokracovat protoze sme se prestehovali do Decina je tu neco k sehnani

milí Ondro

(Martin Blažek, 6. 9. 2007 12:34)

nezaleží jaky má kdo kyu ,ale zaleží spíše co umíš! já dělal judo 3 roky a ted se k němupo třech letech vracim. za ty tři roky co sem ho cvičil sem dosahl jen žluteho pasku,ale ne že bych byl tak negramotny ,ale proto ,že technika je duležitější než barva pasku! toho si myslím bylo fajn se držet. ale je to jen muj nazor '-)

Judo

(Ondra, 25. 6. 2007 13:24)

jo judo je dobrej sport....delam ho a mam 4/5 kyu...