Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karate

Umění boje holýma rukama. Přísné dodržování předpisů, poslušnost, tvrdost, milimetrová přesnost...na těchto základech je postaveno karate. Jedno z nejrozšířenějších bojových umění.

Karate patří mezi nejtvrdší bojové umění, které nevyužívá k souboji zbraní. Vyvinulo se jako většina východních stylů z prapůvodního čínského chuan-fa (dnes mylně označováno za kung-fu). Největší rozvoj však karate zaznamenalo na ostrově Okinawa (dnes jeden z japonských ostrovů). Ten se v době středověkých konfliktů různých mocných japonských rodů stal centrem výcviku nejlepších bojovníků. Okinawa se stala postrachem pro panovníky a ti proto vydali na tomto ostrově zákaz nošení jakýchkoliv zbraní. Bojovníci se tedy soustředili na boj holýma rukama, popřípadě si zbraně tvořili z jednoduchých řemeslných nástrojů (nunchaku z malého cepu na obilí, tonfa z rukojeti od mlýnského kamene atd.).

Počátkem 17. století provedli Japonci invazi na ostrov Okinawa a podmanili si ho. K zákazu zbraní přidala japonská nadvláda zákaz výcviku všech bojových umění. Tím však jejich vývoj nepřímo podpořila. V této době začínají vznikat tajné bojové spolky, které se v roce 1629 spojují do tajné fronty proti okupantům. Výsledkem bylo nové bojové umění beze zbraní, pojmenované te (ruka - nejdůležitější zbraň tohoto bojového umění), později Okinawa-te.

Pro japonskou moc se bojový styl te stal obávanou hrozbou a až do konce okupace (v roce 1875 se Okinawa stává součástí Japonska) byl spojený s tajemstvím a ilegalitou. Tajné spolky však i v nastalé době míru pracují na zdokonalení válečného umění. Výcvik te byl na Okinawě legalizován až v roce 1903, kdy byl také pro svůj vynikající vliv na fyzickou kondici a zdraví cvičenců zařazen jako povinná součást tělesné výchovy na školách. Zlegalizování dostalo také bojové umění nový název. Skládal se ze tří znaků . První znak se čte kara a označuje čínskou dynastii Tchang, která stála u prapůvodních idejí tohoto bojového stylu. Druhý znak se čte te a označuje ruku, třetí znak se čte džucu a znamená umění. Celý název tedy zněl karate-džucu, tedy čínské umění ruky.

Trénink okinawského karate-džucu spočíval především v otužování úderových ploch ranami do nejrůznějších pomůcek (viz.obrázek 3). Podstatnou část tréninku tvořil také nácvik kata - sestavy útočných a obranných technik v nízkých postojích. V nich si karatisté zdokonalovali rychlost a přesnost provedení technik, stabilitu a dynamiku pohybu, prostorovou orientaci a pohybovou koordinaci. Protože cvičenci byli trénováni pouze na tvrdé až smrtící údery a kopy, neexistoval souboj ve dvojici. V pozdějších dobách se experimentovalo se zápasem v brnění (nazývané bogu).

Toto expandující bojové umění začalo mít velký vliv například i na systém výcviku v japonské armádě. Japonský korunní princ Hirohito sledoval exhibici v Okinawě, jež na něj udělala takový dojem, že jeho zpráva podnítila detailní studium tohoto umění v Japonsku. V roce 1922 pozval japonský ministr školství do Tokia pana Gičina Funakošiho, aby předvedl karate-džucu poprvé na japonské půdě. Funakoši do roku 1924 prosadil, aby se karate-džucu zavedlo jako povinný výcvik také do japonských škol. Brzy bylo v Japonsku více studentů karate-džucu než na Okinawě.

V roce 1936 se největší mistři karate rozhodli na změně prvního znaku. Nový znak se čte také kara a označuje výraz "prázdný". Výměna znaku měla odstranit z názvu čínský vliv (Japonsko totiž v této době vstupovalo do koloniální války s Čínou) a zdůraznit přiklánění k buddhismu. Z názvu byl také vypuštěn třetí znak a jméno bojového umění se zkrátilo na KARATE.

V Japonsku začalo vznikat mnoho různých škol karate, z nichž nejvýznamnější jsou shotokan (zakladatelem Gičin Funakoši), godžu-rju (Čódžun Mijagi), šito-rju (Kenvo Mubani) a kyokushinkai. Zakladatelem posledního stylu byl Masutatsu Oyma - člověk, který proslavil karate po celém světě svými exhibičními zápasy s býky, kterým dokázal například holou rukou zurážet rohy. Při jednom vystoupení dokonce zabil býka holou pěstí. Oyma se považoval za neporaženého člověka, svou sílu získával extrémním tréninkem. V roce 1948 dokonce odešel na horu Kiyozumi, kde se dvacet měsíců v úplné samotě věnoval pouze tréninku karate.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Fajn

(Zeler, 10. 5. 2014 22:03)

Robím karate rok a mám žltý pás, tiež odporučujem, skvelé bojové umenie, ale aj šport. Ak sa chcete prihlásiť, tak dbajte na nejaký dobrý klub, kde sa cvičí aj tradičné aj súťažné (ak chcete chodiť na súťaže). Kluby, kde sa cvičí len súťažné sú na h.vno- viem zvlastnej skúsenosti. Postúpila som na majstrovstvá Slovenska, tak držte palce. A hlavne sa nebojte kontaktu pri kumite aj napriek pravidlám, ktoré zakazujú kontakt na hlavu alebo pod pás dostanete. Napr. ako ja: kopy medzi nohy, vykopnutý chránič z úst, boľavá sánka, narazený palec... ;) Veľa šťastia

jak

(jan, 30. 9. 2012 9:47)

jak se prihlasit

zabit

(adsda, 3. 9. 2012 15:43)

zabit de s kazdim bojovim umneni a ti chmati staci kdis se spravne strefiš a das velou ranu

blbost ????

(???, 3. 9. 2012 15:41)

fung fu je zastarali a tak trochu na hovno karate je lepsi

karate

(erik kudrik, 17. 3. 2011 16:48)

karate je blbost moje oblibene bojove umeni je kung fu a je to cinske bojove umeni ale katare je japoncke i kdyz karate dryv patrylo cinanum tak japonci to od cinanu odkoupili

Re: karate

(karate, 2. 12. 2011 13:33)

hele gdis tvoje oblibeni umeni je kung fu tak nerikej ze karate je blbost jasny

Re: karate

(kyokushin, 2. 2. 2012 20:28)

Kung-fu je sice moc hezky ale v realnem boji ti je uplne k hovnu karate je umeni ktere rozviji cloveka jak duchovne tak fyzicky... a nejtvrdsi styl na svete kyokushin kteremu se venuju je reklbych i nejtvrdsim bojovym umenim planety! driv jsem delal shtotokan ale ten me po strance kumite vubec neuspokojoval takze kyokushin vsem doporucuju !!!

Re: Re: karate

(re KARATE !, 6. 4. 2012 23:06)

tak zaprvé karate není blbost , zadruhé karate pochází z Indie > vědec zkoumal pohyby zvířat ,jejich lovu atd. , vše důkladně nakreslil a zapsal o 100let později četl knížku pan Funakoshi , poupravil si různé postoje apod. pak to předvedl přehlídce a tam se to zalíbilo mnoho lidem od té doby se vyučovalo ... (přehlídka byla v Japonsku)

Re: karate

(ftfs, 19. 2. 2012 8:35)

karate je na hovno lepsi je kung-fu tam kdy na nekoho udelas chvat tak ho mozna i zabijes

Znak KARATE

(Radim, 18. 1. 2011 9:30)

Ahoj pošlete mi někdo prosím Vás na můj e-mail karatte@centrum.cz znak Karate.Děkuju moc za poslání.

potřeby

(miki, 13. 5. 2009 9:47)

napiš tam i co potřebujeme na karate

Re: potřeby

(tom, 5. 1. 2011 6:37)

s tim s tebou souhlasim

baf

(haf , 1. 3. 2010 14:33)

Oyma? kdo to je?

mrte clanek

(candat, 1. 8. 2008 11:18)

cody tenhle clanek se ti docela dobre kopiroval co

asdf

(asdf, 27. 8. 2007 20:33)

no jo mas to napsany fakt pekne ja delam taky karate ale Wado-ryu vo tom asi slysis poprvi co ze vo nem nepises a nejdulezitejsi shotokan ses zesral ne wado-ryu je styl kterej tohle vsechno rozjel je daleko starsi nez shotokan kdyz vo tom pises tak bys to mel vedet

žanada

(LILI, 29. 5. 2007 14:55)

3